Connect with us

European Championship 2024 Schedule

The 2024 European Championship in Germany will be the 17th edition of the prestigious international football tournament.

The hosts are among the favourites to win Euro 2024, but several other teams have a genuine chance of lifting the trophy.

The tournament is scheduled to take place from June 14 to July 14, 2024, and will feature 24 teams.

Germany will qualify automatically as the hosts, with the other 23 teams to be determined by a qualifying process staged ahead of the tournament.

The qualifiers feature ten groups of five or six teams, with the top two in each section booking a place at Euro 2024. The other three spots are decided by play-offs.

The finals will start with six groups of four teams, with the top two in each section progressing to the round of 16. The four best third-place finishers will also go through.

The tournament becomes a straight knockout from this point, with all games up to and including the final player to a finish. Here is the Euro 2024 schedule.

Euro 2024 Group Stage

Matchday 1

Thursday, March 23

  • Group C: Italy vs England, North Macedonia vs Malta
  • Group H: Kazakhstan vs Slovenia, Denmark vs Finland, San Marino vs Northern Ireland
  • Group J: Bosnia and Herzegovina vs Iceland, Portugal vs Liechtenstein, Slovakia vs Luxembourg

Friday, March 24

  • Group B: France vs Netherlands, Gibraltar vs Greece
  • Group E: Czechia vs Poland, Moldova vs Faroe Islands
  • Group F: Austria vs Azerbaijan, Sweden vs Belgium
  • Group G: Bulgaria vs Montenegro, Serbia vs Lithuania

Saturday, March 25

  • Group A: Scotland vs Cyprus, Spain vs Norway
  • Group D: Armenia vs Turkey, Croatia vs Wales
  • Group I: Belarus vs Switzerland, Andorra vs Romania, Israel vs Kosovo

Matchday 2

Sunday, March 26

  • Group C: England vs Ukraine, Malta vs Italy
  • Group H: Kazakhstan vs Denmark, Slovenia vs San Marino, Northern Ireland vs Finland
  • Group J: Liechtenstein vs Iceland, Luxembourg vs Portugal, Slovakia vs Bosnia and Herzegovina

Monday, March 27

  • Group B: Netherlands vs Gibraltar, Republic of Ireland vs France
  • Group E: Moldova vs Czechia, Poland vs Albania
  • Group F: Austria vs Estonia, Sweden vs Azerbaijan
  • Group G: Hungary vs Bulgaria, Montenegro vs Serbia

Tuesday, March 28

  • Group A: Georgia vs Norway, Scotland vs Spain
  • Group D: Turkey vs Croatia, Wales vs Latvia
  • Group I: Kosovo vs Andorra, Romania vs Belarus, Switzerland vs Israel

Matchday 3

Friday, June 16

  • Group B: Gibraltar vs France, Greece vs Republic of Ireland
  • Group C: Malta vs England, North Macedonia vs Ukraine
  • Group D: Latvia vs Turkey, Wales vs Armenia
  • Group H: Denmark vs Northern Ireland, Finland vs Slovenia, San Marino vs Kazakhstan
  • Group I: Andorra vs Switzerland, Belarus vs Israel, Kosovo vs Romania

Saturday, June 17

  • Group A: Norway vs Scotland, Cyprus vs Georgia
  • Group E: Albania vs Moldova, Faroe Islands vs Czechia
  • Group F: Azerbaijan vs Estonia, Belgium vs Austria
  • Group G: Lithuania vs Bulgaria, Montenegro vs Hungary
  • Group J: Luxembourg vs Liechtenstein, Iceland vs Slovakia, Portugal vs Bosnia and Herzegovina

Matchday 4

Monday, June 19

  • Group B: France vs Greece, Republic of Ireland vs Gibraltar
  • Group C: England vs North Macedonia, Ukraine vs Malta
  • Group D: Armenia vs Latvia, Turkey vs Wales
  • Group H: Finland vs San Marino, Northern Ireland vs Kazakhstan, Slovenia vs Denmark
  • Group I: Belarus vs Kosovo, Israel vs Andorra, Switzerland vs Romania

Tuesday, June 20

  • Group A: Norway vs Cyprus, Scotland vs Georgia
  • Group E: Faroe Islands vs Albania, Moldova vs Poland
  • Group F: Austria vs Sweden, Estonia vs Belgium
  • Group G: Bulgaria vs Serbia, Hungary vs Lithuania
  • Group J: Bosnia and Herzegovina vs Luxembourg, Iceland vs Portugal, Liechtenstein vs Slovakia

Matchday 5

Thursday, September 7

  • Group B: France vs Republic of Ireland, Netherlands vs Greece
  • Group E: Czechia vs Albania, Poland vs Faroe Islands
  • Group G: Lithuania vs Montenegro, Serbia vs Hungary
  • Group H: Kazakhstan vs Finland, Denmark vs San Marino, Slovenia vs Northern Ireland

Friday, September 8

  • Group A: Georgia vs Spain, Cyprus vs Scotland
  • Group D: Croatia vs Latvia, Turkey vs Armenia
  • Group J: Bosnia and Herzegovina vs Liechtenstein, Luxembourg vs Iceland, Slovakia vs Portugal

Saturday, September 9

  • Group C: Ukraine vs England, North Macedonia vs Italy
  • Group F: Azerbaijan vs Belgium, Estonia vs Sweden
  • Group I: Andorra vs Belarus, Kosovo vs Switzerland, Romania vs Israel

Matchday 6

Sunday, September 10

  • Group B: Greece vs Gibraltar, Republic of Ireland vs Netherlands
  • Group E: Faroe Islands vs Moldova, Albania vs Poland
  • Group G: Montenegro vs Bulgaria, Lithuania vs Serbia
  • Group H: Kazakhstan vs Northern Ireland, Finland vs Denmark, San Marino vs Slovenia

Monday, September 11

  • Group A: Norway vs Georgia, Spain vs Cyprus
  • Group D: Armenia vs Croatia, Latvia vs Wales
  • Group J: Iceland vs Bosnia and Herzegovina, Portugal vs Luxembourg, Slovakia vs Liechtenstein

Tuesday, September 12

  • Group C: Italy vs Ukraine, Malta vs North Macedonia
  • Group F: Belgium vs Estonia, Sweden vs Austria
  • Group I: Israel vs Belarus, Romania vs Kosovo, Switzerland vs Andorra

Matchday 7

Thursday, October 12

  • Group A: Cyprus vs Norway, Spain vs Scotland
  • Group D: Croatia vs Turkey, Latvia vs Armenia
  • Group E: Albania vs Czechia, Faroe Islands vs Poland
  • Group I: Andorra vs Kosovo, Belarus vs Romania, Israel vs Switzerland

Friday, October 13

  • Group B: Netherlands vs France, Republic of Ireland vs Greece
  • Group F: Austria vs Belgium, Estonia vs Azerbaijan
  • Group J: Iceland vs Luxembourg, Liechtenstein vs Bosnia and Herzegovina, Portugal vs Slovakia

Saturday, October 14

  • Group C: Ukraine vs North Macedonia, Italy vs Malta
  • Group G: Bulgaria vs Lithuania, Hungary vs Serbia
  • Group H: Northern Ireland vs San Marino, Slovenia vs Finland, Denmark vs Kazakhstan

Matchday 8

Sunday, October 15

  • Group A: Georgia vs Cyprus, Norway vs Spain
  • Group D: Turkey vs Latvia, Wales vs Croatia
  • Group E: Czechia vs Faroe Islands, Poland vs Moldova
  • Group I: Switzerland vs Belarus, Kosovo vs Israel, Romania vs Andorra

Monday, October 16

  • Group B: Gibraltar vs Republic of Ireland, Greece vs Netherlands
  • Group F: Azerbaijan vs Austria, Belgium vs Sweden
  • Group J: Bosnia and Herzegovina vs Portugal, Iceland vs Liechtenstein, Luxembourg vs Slovakia

Tuesday, October 17

  • Group C: England vs Italy, Malta vs Ukraine
  • Group G: Lithuania vs Hungary, Serbia vs Montenegro
  • Group H: Finland vs Kazakhstan, Northern Ireland vs Slovenia, San Marino vs Denmark

Matchday 9

Thursday, November 16

  • Group A: Georgia vs Scotland, Cyprus vs Spain
  • Group F: Azerbaijan vs Sweden, Estonia vs Austria
  • Group G: Bulgaria vs Hungary, Montenegro vs Lithuania
  • Group J: Liechtenstein vs Portugal, Luxembourg vs Bosnia and Herzegovina, Slovakia vs Iceland

Friday, November 17

  • Group C: England vs Malta, Italy vs North Macedonia
  • Group E: Moldova vs Albania, Poland vs Czechia
  • Group H: Kazakhstan vs San Marino, Finland vs Northern Ireland, Denmark vs Slovenia

Saturday, November 18

  • Group B: France vs Gibraltar, Netherlands vs Republic of Ireland
  • Group D: Armenia vs Wales, Latvia vs Croatia
  • Group I: Belarus vs Andorra, Israel vs Romania, Switzerland vs Kosovo

Matchday 10

Sunday, November 19

  • Group A: Scotland vs Norway, Spain vs Georgia
  • Group F: Belgium vs Azerbaijan, Sweden vs Estonia
  • Group G: Hungary vs Montenegro, Serbia vs Bulgaria
  • Group J: Bosnia and Herzegovina vs Slovakia, Liechtenstein vs Luxembourg, Portugal vs Iceland

Monday, November 20

  • Group C: North Macedonia vs England, Ukraine vs Italy
  • Group E: Albania vs Faroe Islands, Czechia vs Moldova
  • Group H: Northern Ireland vs Denmark, San Marino vs Finland, Slovenia vs Kazakhstan

Tuesday, November 21

  • Group B: Gibraltar vs Netherlands, Greece vs France
  • Group D: Croatia vs Armenia, Wales vs Turkey
  • Group I: Andorra vs Israel, Kosovo vs Belarus, Romania vs Switzerland

Thursday, March 21

  • Play-off semi-finals

Tuesday, March 26

  • Play-off finals

Euro 2024 Final Tournament Schedule

The key dates for Euro 2024 are as follows:

  • June 14 – Euro 2024 begins
  • June 26 – Last group stage fixtures.
  • June 29 – July 2 – Round of 16.
  • July 5/6 – Quarter-finals.
  • July 9/10 – Semi-finals.
  • July 14 – Final.